VIPO stud dog - reproduktor
1.12.2020

ANTA's 11. B-Day!
28.11.2020

FUMO's health results
2.11.2020

VIPO & LIFE's Junior Trials
5.9.2020


Myśliwi dzieciom - spotkanie z uczniami.

29 września nasze psy uczestniczyły w spotkaniu z uczniami katowickich i mysłowickich szkół podstawowych. Organizatorem było nasze koło TROP Mysłowice oraz Lasy Państwowe Nadleśnictwo Katowice. Przybliżyliśmy dzieciom specyfikę pracy wyżła w łowisku, a psiaki chętnie zaprezentowały kilka komend - warowanie na odległość, zostawanie na miejscu, aportowanie itp. oraz dzielnie zniosły przytulanie i prowadzenie na smyczy ;)

Pełny opis spotkania autorstwa naszego kolegi Waldemara Grabowskiego:

Myśliwi z Koła Łowieckiego „Trop” w Mysłowicach nie ograniczają się w swojej codziennej działalności tylko do ochrony łowisk, dbałości o zwierzynę i tereny leśne. Rozumiejąc istotę przedsięwzięć proekologicznych i edukacyjnych stają się nauczycielami przyrody w pięknej scenerii jesiennej przed dniem św. Huberta już po raz kolejny zorganizowali wspaniałą lekcję przyrody w otoczeniu środowiska naturalnego. Dzięki uprzejmości KŁ ”Daniel” Tychy lekcja odbyła się na Hamerli. W spotkaniu z naturą uczestniczyła grupa zaprzyjaźnionych uczniów szkół z Katowic i Mysłowic wraz z nauczycielami. Celem tej niecodziennej lekcji było wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętność obserwacji lasu i jego mieszkańców oraz zachęcenie do właściwego kontaktu z przyrodą i dbanie o środowisko naturalne. Myśliwi przygotowali kilka stanowisk tematycznych do realizacji tego projektu. Uczniowie mieli okazję do spotkania z leśnikami, wysłuchali ciekawych opowiadań o ochronie lasu oraz jego wielu mieszkańcach zaczynając od pszczół i zwierzyny drobnej na żubrach kończąc oraz o myśliwych, którzy pracując, jako wolontariusze wspomagają leśników w gospodarce leśnej. Jednym z tematów, który bardzo mocno przykuł uwagę dzieci był pokaz umiejętności psów myśliwskich. Nie zabrakło również tematu bardzo poważnego z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. Dzieci dowiedziały się jak uchronić las przed pożarem i jak interweniować w przypadku pożaru lasu.
Na podsumowanie myśliwi przygotowali dla dzieci konkursy z nagrodami – sprawdzając w ten sposób, co uczniowie zapamiętali z takiej lekcji przyrody. Okazało się, że ten sposób przekazywania wiedzy utrwala się w głowach uczniów lepiej. Na koniec wszyscy spotkali się przy ognisku- oczywiście w specjalnie wyznaczonym do tego celu miejscu. Przy poczęstunku i kiełbaskach czas upłynął niestety błyskawicznie.
Zajęcia w lesie okazały się fascynujące zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli, wszyscy bawili się świetnie i już umówili się na kolejną lekcję przyrody w lesie. Takie bezpośrednie spotkania z naturalnym środowiskiem cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Dzięki tym lekcją już od najmłodszych lat uczymy się dbać o nasze środowisko naturalne oraz uświadamiamy sobie, że bez przyrody nie potrafilibyśmy żyć.

 


SCROLL UP