ZANIM KUPISZ WEIMARA...
CZYLI KILKA WSKAZÓEK DLA TYCH, KTÓRYCH ZAUROCZYŁY BURSZTYNOWE OCZY I SREBRZYSTOSZARA MAŚĆ
Bywając z moimi szarakami na spacerach, słyszę czasem za plecami: „Piękny kolor, taki niespotykany”. Co odważniejsi pytają o rasę i od razu chcą pogłaskać to „szare cudo”, a dociekliwi rozpoczynają pogawędkę o weimarach. Nie ukrywam, iż jest to bardzo miłe uczucie trzymać w ręce smycz, na której drugim końcu stoi prawdziwy arystokrata wśród psich ras.
Weimar to niezwykle mądry, nietuzinkowy pies. Można by rzec pies z pasją, a zarazem pasjonujący pies, który sprawiedliwie traktowany i konsekwentnie wychowywany będzie całkowicie oddany swojej dwunożnej rodzinie.
Nie kupujmy go jednak dla jego wyglądu, ani jako dekorację domu czy ogrodu. Kierując się bowiem wyłącznie tym kryterium unieszczęśliwimy psa. Zastanówmy się najpierw, czy mamy wystarczająco dużo wolnego czasu. Wyżeł weimarski, jak każda rasa psów należąca do grupy VII FCI, to pies dla ludzi lubiących aktywnie spędzać czas. Weimar musi codziennie biegać i to nie wzdłuż płotu czy wokół bloku, lecz po parku, jeśli przepisy lokalne na to zezwalają (wersja dla weimara – mieszczucha), a najlepiej po łąkach czy polach/nieużytkach - koniecznie w połączeniu z treningiem respektowania zwierzyny.
Uwaga! W polskich lasach nie wolno puszczać psa luzem!
Decydując się na wyżła weimarskiego trzeba mieć świadomość, iż jest to w pierwszej kolejności pies myśliwski. Właściciel nie musi koniecznie być myśliwym, musi jednak zapewnić psu - niezależnie od pogody - codzienną dawkę ruchu połączoną z ćwiczeniami "umysłowymi" (szukanie, aportowanie itp.), aby pies niepolujący otrzymywał choćby namiastkę tego, do czego rasa ta została stworzona.
Jeśli sami lubimy jazdę na rowerze, warto nauczyć szaraka towarzyszenia nam w wycieczkach na dwóch kółkach. Pamiętajmy, aby planując dłuższe trasy, w trosce o psie łapy i ścierające się poduszki wybierać np. polne drogi.
Zdarza się, iż dopiero po zakupie szczenięcia zaczynamy wiązać z naszym szarym duchem plany wystawowe. Pragniemy, aby oceniali go nie tylko zauroczeni przechodnie, lecz także profesjonaliści, czyli sędziowie kynologiczni. Pamiętajmy, iż Weimaraner jako pies myśliwski należący do grupy VII podlega tzw. próbom pracy. Samo uczestniczenie w wystawach psów rasowych niewiele daje, jeśli nasz weimar nie przejdzie prób polowych z pozytywnym wynikiem do ukończenia 24-go miesiąca życia. Samiec musi uzyskać dyplom I-go stopnia, suka – minimum III-go, aby zdobyć uprawnienia reproduktora/suki hodowlanej.
Regulamin prób pracy.
O ile praca związana z przygotowaniem weimara do wystawy ogranicza się do nauczenia go prawidłowej pozycji wystawowej, biegania na ringu bez szalonych podskoków, spokojnego poddania się oględzinom uzębienia i ewentualnego odświeżenia sierści mokrym ręcznikiem (pomijam sprawdzenie stanu uzębienia i obcięcie pazurów, ponieważ są to zabiegi pielęgnacyjne, które powinny być wykonywane regularnie), o tyle przed wspomnianymi próbami powinniśmy z naszym podopiecznym popracować w polu i nad wodą. Nie każdy pies zechce bez przygotowania na komendę wejść do wody i przepłynąć kilka metrów, a weimar „miejski” stąpający na co dzień po wystrzyżonej trawce i chodnikach może odmówić wejścia w zarośla czy pobiegnięcia przez pole z trawami okropnie kłującymi w łapy ;). Szczególnie ważne jest, aby młodego weimara oswoić z takimi właśnie terenami. Czasem konieczna może okazać się jednak pomoc szkoleniowca, który nauczy nas, jak postępować z psem, aby uczestnictwo w próbach było dla nas i dla naszego „zawodnika” czystą przyjemnością.
Jeśli już złapiemy "myśliwskiego bakcyla", możemy próbować sił na Field Trials'ach - lub na - o wiele moim zdaniem ciekawszych - Konkursach Pracy Wyżłów.
Kolejną ważną kwestią związaną z zakupem szczenięcia jest planowanie naszego urlopu. Jeśli chcemy, aby nasz weimar z nami podróżował, musimy pytać o hotele, pensjonaty, campingi itd., w których przyjmą nas z czworonożnym przyjacielem i proszę mi wierzyć, przy odrobinie wytrwałości znajdziemy takie miejsca. Fakt – zwiedzać muzea będziemy musieli na zmianę lub ktoś z nas będzie musiał „się poświęcić” i nie zażyć kultury, ale zawsze zrekompensuje nam to wzrok naszego psa zdający się mówić „dzięki, że mnie nie zostawiłeś” :) Etna przemierzyła z nami wiele europejskich krajów i naprawdę nie napotkaliśmy nigdzie na większe trudności. A jeśli bardzo chcemy wypocząć w zatopionym w palmach hotelu z basenem, to warto mieć zaufaną i znaną psu osobę, którą uszczęśliwimy naszym pupilem na czas naszego błogiego leniuchowania w tropikach.
Warto dodać, że wydatki związane z posiadaniem weimara nie kończą się w dniu zakupu szczenięcia. Pomijając stałe wydatki "bytowe" (żywienie, szczepienia, pielęgnacja), trzeba brać pod uwagę kontuzje, skaleczenia (nierzadko wymagające interwencji weterynaryjnej), choroby, koszty szkoleń itd.
Na koniec podkreślę, iż przed podjęciem decyzji o zakupie szczenięcia warto znaleźć dobrą hodowlę zarejestrowaną w Związku Kynologicznym w Polsce ZKwP
(uwaga na pseudohodowle oraz na szczenięta pochodzące spoza ZKwP). .
Szczenięta urodzone w hodowli JUST WEIMARANER FCI objęte są stałą opieką weterynaryjną, są zaszczepione, odrobaczone, zaopatrzone w chip i wyprawkę. Nowy właściciel otrzymuje metrykę urodzenia uprawniającą do wystawienia rodowodu ZKwP, książeczkę zdrowia psa oraz umowę kupna szczenięcia. Zgodnie z Ustawą szczenięta mają niekopiowane (naturalnej długości) ogony. Od urodzenia mieszkają z nami w domu.
Przedszkole JUST WEIMARANER ;)
Naszym celem jest odchowanie szczeniąt zdrowych, prawidłowo zsocjalizowanych, o zrównoważonej psychice. Niezmiernie ważne jest dla nas, aby szczenięta trafiły do odpowiedzialnych i kochających je ludzi, aby zawsze mogły czuć się bezpieczne i szczęśliwe. Nie chcemy, żeby z błahych powodów zmieniały właścicieli lub z tęsknotą w oczach oglądały świat zza krat schroniska.
Z każdym z potencjalnych nabywców naszych szczeniąt będziemy chcieli porozmawiać, dowiedzieć się, jakie warunki życia będzie mógł zapewnić psu, czy będzie w stanie ponieść koszty jego utrzymania, czy jest osobą aktywnie spędzającą czas. Cieszymy się, kiedy widzimy nasze szczenięta pokazywane na wystawowych ringach oraz oczekujemy bardzo dobrych wyników na próbach czy konkursach pracy wyżłów.
Jeśli są Państwo zainteresowani szczenięciem z naszej hodowli, proszę o kontakt. Z chęcią odpowiem na wszystkie pytania :)
justyna majewska-czerny
Powyższy tekst i wszystkie zdjęcia stanowią własność hodowli JUST WEIMARANER.
Kopiowanie fragmentów lub całości zabronione.